673 sonuçtan 1-12 arası gösteriliyor

Silikon Kalıp
Silikon kalıp, gıda sektöründe özel şekilli ve sabit içerikli ürünler yapmakta kullanılan bir ekipman çeşididir. Dayanıklılığı, esnekliği ve kullanım kolaylığı ile bilinir.  El ile yapılması hem zor hem de kalıba nazaran çok daha fazla malzeme harcanacağı için silikon kalıplar ile daha kolay ve hızlı bir şekilde ürünler üretilir.
Silikon Kalıp Ne İçin Kullanılır?
Silikon kalıp, gıda sektöründe aynı tipte ürün elde etmek için kullanılan bir ekipman grubudur. Üretiminde görev aldığı ürüne göre sınıflandırılırlar. Örnek olarak; silikon çikolata kalıbı, silikon kek kalıbı, silikon şeker hamuru kalıbı, silikon pandispanya kalıbı gösterilebilir. Aynı ölçü ve içerikte ürün çıkartmak ve bu ürünleri kısa zaman içerisinde en az zahmet ile yapmak için silikon kalıplar kullanılır.

Silikondan üretilen bu kalıplar, yapışmaz yüzeyi sayesinde keklerinizi mükemmel bir şekilde pişirmenizi sağlar. Silikon kalıpta kek yaparken yağlamanıza genellikle gerek kalmaz. Kullanımı son derece kolay olan bu kalıplar, her türlü fırında rahatlıkla kullanılabilir.
Silikon Kalıp Çeşitleri
Silikon kalıpları kullanım amaçlarına göre çeşitlendirilir. Bu yelpaze üretimi yapılacak ürün sınıfı ve silikon kalıp markası olarak genişletilebilir.
Silikomart Silikon Kalıp Çeşitleri 
Silikomart markası Tasarım, Kalite ve Kullanışlılığı bir araya getirmiş bir italyan firmasıdır. Kek kalıbı ve çikolata kalıpları ürünleri uzun ömürlü kullanılabilecek, şefler eşliğinde hazırlanmış ve ürüne özel reçete eşliğinde satılan ürünlerdir.

Bu reçetelerde; dünyaca ünlü şefler eşliğinde hazırlanmış, ürünü kullanırken içerisine hangi malzemelerin ne kadar miktarda konulacağı yazar. Reçeteye uyulduğu takdirde sonucu garanti eder. Bu garantisini geçmiş 20 yıl içerisinde sektörde göstererek kanıtlamış ve silikon kalıp kategorisindeki bilinen önemli markalardan biri haline gelmiştir.
Pavoni Silikon Kalıp Çeşitleri
Pavoni markası 40 yıllık bir AR-GE dönemini arkasında bırakarak sektöründe öncü bir firma olan bir Fransız silikon kalıp markasıdır. Pavoni silikon kalıplar gerçekçiliği ön planda tutarak kendi kategorisinde bulunan ürünlerin figürlerini en gerçekçi halleriyle sunacak ürün oluşturmasını hedeflemekte ve gelişimine devam etmektedir.
Demarle Silikon Kalıp Çeşitleri
Demarle, Fransa menşeili silikon kalıp sektöründe öncü bir firmadır. İlk olarak orijinal Silpat® üretimini yapan demarle yaptığı çalışmaları ilerleterek özel materyalden üretilen Flexipan® devrim niteliğindeki ürün serisini piyasaya sürdü. Demarle silikon kalıp, kurulduğu günden bu yana profesyonel fırıncılık, pastacılık ve gıda hizmeti endüstrileri için benzersiz ürünler sunan bir yenilikçi olarak kendini kanıtlamıştır.
Şeker Hamuru Silikon Kalıpları
Şeker Hamuru Silikon Kalıp Çeşitleri; pasta, kurabiye, cupcake, gibi tatlıların üzerlerine yapılacak özel figürlü süslemeleri yapmakta kullanılan silikon kalıp çeşitlerinden biridir. Bu kalıpların kullanım amaçları sadece bu tip tatlılara yardımcı süsleri yapmak değil direkt olarak tatlıyı oluşturan süsü yapmaya da yardımcı olur. Örnek olarak pastaların üzerine yapılan karakter figürleri şeker hamurundan yapılır ve detaylı, gerçekçi bir figürün yapılması ise kalıp ile hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşebilir.
Silikon Çikolata Kalıbı
Silikon kalıplar üretiminde görev aldığı ürüne göre de sınıflandırılır. Silikon Çikolata Kalıbı Çeşitleri ‘de bu ürün sınıflarından biridir. Silikon Çikolata Kalıpları da diğer kalıplarda olduğu gibi eşit, aynı özellikte ve tipte ürünü kolay, zahmetsiz ve kısa zaman içerisinde üretmek için kullanılan bir ürün grubudur. 
Silikon Kek Kalıbı
Silikon kalıplar üretiminde rol aldığı ürünün adına göre sınıflandırılabilir. Silikon kalıplar, orijinal ürün sağlayan yetkili satıcıların ürünleri göz önüne alındığında, ısıya dayanıklı malzemeden üretilmişlerdir. Kek , pandispanya gibi tatlıları yaparken figür oluşturma ya da belirli bir ebatta bu tatlıları yapmak için kullanılan Silikon Kek Kalıpları ısıya dayanıklı, esneyen, yırtılmaya karşı dayanıklı yapıya sahip olduklarından dolayı gerekli kullanım koşulları sağlandığı takdirde tek bir kalıp ile birçok kez ürün çıkartabilirsiniz.
Silikon Muffin Kalıbı
Muffin yaparken kolaylık sağlayan bir üründür. Hazırladığınız muffin karışımını muffin gözlerine döktükten fırına yerleştirerek muffininizi pişirebilir sonrasında yapışmaz silikon kalıbından muffini muffine zarar vermeden çıkarabilirsiniz. 220 derece ısıya kadar dayanıklı olan silikon kalıplar yapıları sayesinde yapışma derdini ortadan kaldırarak pişirilen/üretilen ürünü kolayca kalıptan çıkarmaya yardımcı olur.
Silikon Kalıp Fiyatları
Silikon kalıplar marka, menşei, kalite, ölçü ve figür adeti değişkenliklerine göre fiyatlandırılır. Kalite değişkeninin en yüksek olduğu markalar; Silikomart, Pavoni, Matfer’dir. Kaliteli bir silikon kalıbın kullanım adedi ve süresi çok daha fazla olduğundan fiyatları da buna bağlı olarak diğer kalıplara nazaran daha yüksektir.

Surenapart marka silikon kalıplar ise ev, hobi kullanımına uygun olan silikon kalıplardır. Ticari amaç için kullanılan Surenapart silikon kalıp serileri olsa da genellikle hobi kullanımına uygun ürünler bulundurduğundan fiyatı daha uygun olan bir markadır.

Yerli markalar ise Beysa‘nın Türkiye’deki üreticiler ile anlaşıp ürettirdiği ürünlerdir. Bu ürünlerin Türkiye içerisinde üretilip ulaşması diğer ürünlerde olduğu gibi fazla bir masrafa sahip olmadığından yerli silikon kalıplar fiyatları diğer ürünlerden daha da uygun kalmaktadır.

Silikon kalıplar ve silikon kek kalıpları modellerini ve fiyatları kategorimizden inceleyebilir, uygun fiyat ve kalite güvencesiyle satın alabilirsiniz.

Silikon Kalıp Alırken nelere Dikkat Edilmeli?
Silikon Kalıbın Orijinal Olup Olmamasını Kontrol Edin
Silikomart, Pavoni, Matfer gibi birçok orijinal markanın imitasyon ürünleri piyasada satışta bulunmakta. Satın almadan önce bu tip ürünlerin orijinalliğini sorgulamak gerekir.
Ürünü Sağlayan Satıcının Ürünlerini ve Profilini İnceleyin
Silikon Kalıp ürünlerinin satışını sağlayan firmaların güvenirliğinden emin olmak için diğer ürünlerini de inceleyerek genel bir çıkarım yapılabilir.

Diğer sitelerde bulunan ortalama fiyattan çok ya da daha düşük fiyatta ürün satışı yapan sitenin ürünleri sahte ya da teslim edilen ürün farklı olabilir.
Kullanım Amacına Göre Ürün Seçimi Yapın
Silikon kalıplar hem hobi amaçlı hem de endüstriyel amaçlı kullanılan bir ekipman grubudur. Eğer evde hobi amaçlı kullanmak için bir silikon kalıp almayı düşünüyorsanız Silikomart markasının ‘’HOME’’ adlı serisini almanız daha yararlı olacaktır. Silikomart Home serisi evde kullanım için uygun fiyatlı ürün grubudur.

Endüstriyel kullanım yani ticari amaç güderek ürün çıkartmak için bir silikon kalıp alacaksanız ‘’Silikomart Professional’’ serisinin almanız yararınıza olacaktır nedeni ise profesyonel serisi daha uzun ömürlü ve daha çok ürün çıkartmak için tasarlanan kalıp grubudur.
Silikon Kalıp Avantajları Nedir?
Silikon Kalıp ürünleri pastacılık sektöründe büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle oldukça talep görmektedir. Bu ürünlerin bazı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Zamandan tasarruf sağlar.
Üretici elemanın daha az yorulmasını sağlar.
Sabit şekilde ürünler çıkarılmasını sağlar.
Sabit malzeme içeren ürünler çıkarılmasını sağlar.
Yapışma sorununun önüne geçer.

Zamandan Tasarruf Sağlanır
Üretmek/Pişirmek istediğiniz tatlıyı hazır kalıplar sayesinde daha kısa zaman içerisinde yaparak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.
Üretici Eleman Daha Az Yorulur
Eğer bir işletme iseniz çalışanlarınızın ihtiyacı olan eğitim ve ekipmanları karşılamak zorundasınız. Çalışanlar belirli bir tempo içerisinde çalışırken bir iş için ne kadar az zaman ve emek harcarlarsa gün içindeki diğer işler için performansları buna paralel olarak etkilenir.
Ürünler Sabit Şekillerde Çıkar
Silikon kalıp ile hazırladığınız ürünler her seferinde sabit şekillerde çıkar ve bu sayede müşterilerinizde bir marka algısı oluşur. Bu sebeple ürününüz markanızı temsil etme yolunda ilk adımını tamamlamış olacak.
Ürünlerde Sabit Malzeme Kullanımı
Sabit malzeme demek sabit maliyet demektir. Bu maddede bahsedilen avantaj sayesinde Silikon Kalıp ile yaptığınız ürün gruplarındaki kar marjınızı üretilen her ürün için sabit tutarak kazanılan paradan emin bir şekilde ilerleyebilirsiniz.
Yapışma Sorunu Olmaz
Klasik kek, muffin, pandispanya kalıpları yani metal kalıplarda tatlıları yaparken önceden işlemi yapılmasına rağmen kek çıkartılırken bir kısmı kalıba yapışıp tatlının görüntüsünü bozardı. Silikon kek kalıplarının yapısı sayesinde yağlama derdi dahi olmadan yapışma sorunu yaşatmamaları ile bilinirler. Yaptığınız kek karışımını/harcını silikon kek kalıbına döküp fırına yerleştirin ve fırını çalıştırın. Kekiniz piştikten sonra silikon kek kalıbını kıvırarak kekten ayırın. Böylece kekiniz kırılmadan ya da kopmadan kolaylıkla kalıptan çıkmış olacak.